Araç Kiralama

      ♦   ARAÇ KİRALAMA / RENT A CAR

 KISA DÖNEM ARAÇ KİRALAMA / SHORT TIME CAR RENTAL  

  • Kısa dönem araç kiralama, 1 günden 30 güne kadar olan araç kiralama işlemidir. Özellikle iş veya tatil nedeniyle şehir içi – şehirlerarası yolculuklarda talep gören kiralama türüdür. Kısa dönem araç kiralama, havaalanından teslim alınıp şehiriçinde  program bitiminde havaalanında teslim edilen günlük olarak da talep edilmektedir. Bununla beraber ülkemizin turistik bölgelerinde daha çok yoğunluk göstermektedir.

UZUN DÖNEM ARAÇ KİRALAMA / LONG TIME CAR RENTAL

  • Uzun dönem araç kiralama, aracın 1-12 ay veya daha uzun süreli  kiralanması işlemidir. Şirketler ve kuruluşlar uzun dönem araç kiralama hizmetimizden yararlanarak, araç mülkiyetinin getirmiş olduğu sorumlulukların (Mtv,kasko,trafik sigortası,bakım ve amortisman) büyük bir bölümünü araç sahibi firmaya devretmiş olurlar.
  • Uzun dönem araç kiralama sözleşmesindeki kullanım km. limitine, km aşımında uygulanacak müeyyidelere, lastik değişim km sıklığına, kaza durumunda ikame aracın teslim edilme süresine, kasko şartlarının geçersiz sayılacağı durumlara, ödemenin gecikmesi durumunda uygulanacak müeyyidelere dikkat etmeleri gerekmektedir.
  • Tercih edeceğiniz marka ve donanımlarda 1 yıldan 4 yıla kadar kiralama imkânı, Ankara Araç kiralama & Vip transfer farkıyla sigorta, kasko ve bakım işlemleri ile sizin yerinize ilgileniyor olması, aylık faturalarınızın gider olarak kaydedilebilmesi ve kdv tutarının da şirketinizin ödeyeceği toplam kdv’den mahsup edilebilmesi; uzun dönem kiralama da sizlere sunmuş olduğumuz avantajlardan sadece birkaçıdır.

 

⇒ARAÇ KİRALARSAK ⇒ARAÇ SATIN ALIRSAK
→Sermaye Çıkışı Olmaz :
Araba başına ortalama 15.000 $ sermaye tasarrufu sağlanır.
→Sermaye Ayırmak Gerekir :
Araba başına ortalama 15.000 $ sermaye koymamız veya kredi bulmamız gerekir.
→Kira Bedelinin Tamamı Her Kesilen Fatura
ile Aylık Olarak Gidere Atılır :

Araba kiralama bedelinin % 100′ ü gidere atılır.
→Araba Bedeli, Sabit Kıymetler için  Öngörülen Sürede Amortismana Ayrılabilir :
15.000 $’ a aldığımız Araba sabit kıymetler için öngörülen süre içinde amortismandan düşülür.
→Araba Kiralama Sözleşmesi Bilançonuzda Bir
Borç Olarak Gözükmez.

Bilanço analizlerinde avantaj sağlar ve firma kredibilitesi artar.
→Aracınızı Kredi ile Aldıysanız Bu Bilançonuzda Borç Olarak Gözükür…
Nakit almışsanız bu mali tablolarınızın analizinde likiditenizi olumsuz etkiler.
→Parça Masrafı, Periyodik Bakım v.s. yoktur :
Araba kiralarsanız bu giderlerleri BRN üstlenir.
→Yedek Parça Periyodik Bakım v.b. Masraflar Önemli Bir Gider Kalemidir :
Bunlar zaman kaybına da neden olmakta, hatta filosu büyük firmalar kendi içlerinde tamirhaneler kurabilmektedir. Belli dönemlerde lastikler değişir, aküler arızalanır v.s.
→Kasko ve Trafik Sigortaları, Taşıt Vergisi, Eksoz Pulu, Muayene Masrafları Yoktur.
Bu giderler BRN tarafından karşılanır.
→Kasko ve Trafik Sigortaları, Taşıt Vergisi, Eksoz Pulu, Muayene Masrafları vardır.
Bu masraflar her yıl yapılmaktadır.
→Problemlere Acil Çözüm :
Araba kaza yaptığında sürücü trafik raporunu aldıktan sonra BRN kendisine yeni bir Araba tahsis eder. Araba arıza yaptığında ise aynı şekilde yeni bir Araba tahsis edilir. Ayrıca herhangi bir tamirat masrafınız da olmaz.
→Problemlerde Uzun Süreli İş ve Zaman Kayıpları Oluşur :
Araba kaza veya arıza yaptığında bazen tamiratı haftalarca sürmektedir. Hem tamirat masrafı hem de iş ve zaman kayıpları şirketleri büyük zarara uğratır. Ülkemizdeki kaza oranlarının dünya standartlarına göre en yükseklerde olması bu riksi daha da arttırır.
→Defter Değeri ile Satış Değeri Farkından Vergilendirme Söz Konusu Değildir :
Araba sizin olmadığı için böyle bir vergileme mümkün değildir.
→Aracı Satmak İsterseniz Defter Değeri İle Satış Değeri Farkından Vergi Ödemeniz Gerekir :
Bu da aldığınız aracın şirket için tam bir yük olduğu anlamı taşır. Satn aldığınızda sabit kıymetler için öngörülen uzun bir sure içinde gidere atabilirsiniz. Bundan sonra satmak istediğinizde ise Araba satışından dolayı, satış karı oluştuğu için vergi ödersiniz.
→Esneklik Vardır :
İşimizde meydana gelen genişleme ve daralmalara göre anında Araba filomuzu da büyütüp küçültebiliriz. Böylece hem etkin masraf konrolü yapar, hem de potansiyel gelişmeleri anında değerlendiririz.
→Esneklik Yoktur :
Araba sayısını iş potansiyelinin artması veya azalmasına bağlı olarak hemen arttırıp azaltmazsınız. Ancak Araba alma ya da satmanız gerek ki bu da esneklik gösteren bir karar değildir.
→Yönetim Kolaylığı :
Eğer Arabaları kiralarsanız bu size yönetim kolaylığı sağlar. Yıllık vergiler, muayeneler, periyodik bakımlar, lastik ve akü değişimleri, kazalarda mesai kayıpları gibi problemleri unutursunuz. Bunlarla işi profesyonel olarak Araba yönetimi olan BRN uğraşır. Size düşen sadece BRN’a ihtiyacınızı ya da problemlerinizi belirtmektir.
→Yönetim Zorluğu:
Filosu geniş olarak çoğu firma bu iş için ayrı depatmanlar, tamirhaneler kurar, başlarına müdürler, şefler tayin eder. Denetçiler görevlendirir. Buna rağmen şirket asıl konusuna odaklanmak yerine hala Araba problemleri ile uğraşmak zorunda kalır.